O projektu
Počátkem 20. století umožnilo tehdejší Československo ženám volit, vzdělávat se
a profesně se realizovat v oblastech, o kterých předtím ani nesnily.

 

Aktivní volební právo získaly Češky a Slovensky v roce 1919. První parlamentní volby, v nichž mohly reálně ovlivnit společenský vývoj v nové republice, se konaly o rok nato, v dubnu 1920. Využít nově nabytých práv ženy dokonce musely, jelikož účast ve volbách byla povinná. Skoro navlas o sto let později si občané menšího z obou nástupnických států Československa zvolili ženu, Zuzanu Čapútovú, historicky první prezidentkou ve střední Evropě.

Turbulentní století rámované těmito symbolickými milníky je však plné fascinujících ženských příběhů. Mnohé jsou známé, řadě z nich však výsluní obecné pozornosti neprávem uniká. Proto vám chceme představit osudy stovky výjimečných Češek a Slovenek napříč uplynulou stoletkou. Žen, jejichž aktivity nás inspirují bez ohledu na limity doby či na společenské oblasti, kam míří. Hodláme objevovat zapomenuté příběhy vědkyň, umělkyň, sportovkyň, společenských aktivistek či političek, které se svými životy vymanily z šedi průměru. Chceme promlouvat se současnicemi, které mají co sdělit, i když to nutně nemusí být slovy.

Projekt První ženy nemá vědecké ambice, nejde nám o statická data ani genderové analýzy. Chceme vyprávět příběhy, které podle našeho úsudku za vyprávění stojí. Slovy, fotografiemi, ilustracemi i filmovým obrazem. Radi bychom tak očima zajímavých současných tvůrců a tvůrkyň zachytili měnící se obraz ženy za posledních sto let. Věříme, že vás originální autorské pohledy na PRVNÍ ŽENY UPLYNULÉHO STOLETÍ inspirují podobně, jako nás.

 

Pomozte nám výjimečné příběhy sbírat. Pokud o nějakém víte, napište nám.